پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 20
ديروز : 23
افراد آنلاين : 1
همه : 2223
 
كلياتي در مورد شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۲۹:۳۶
نویسنده : jody
نظرات (0)

شقاق مقعد يا فيشر ، همان زخم يا ترك خوردگي انتهاي روده است كه معمولاً با درد و يا سوزش شديد در اين ناحيه همراه است.

علت اصلي اين زخم ها يبوست است كه به دليل رد شدن مدفوع سفت از اين ناحيه زخم ايجاد شده و در صورت تداوم يبوست بر شدت آن افزوده مي شود، البته اسهال شديد و التهاب روده نيز از علل اين زخم ها هستند .

بسياري از بانوان بعد از زايمان يا سزارين به اين مشكل دچار مي شوند كه علت آن اختلال در دفع است كه به دليل شلي عضلات لگن در حاملگي ايجاد مي شود. علامت اصلي اين بيماري درد هنگام اجابت مزاج است كه گاهي با خونريزي همراه است .

اين درد براي بيمارآزار دهنده بوده و گاهي باعث عدم توانايي در دفع مي شود.

درمان

براي درمان شقاق اين زخم ها هرچه زودتر اقدام شود موفقيت بيشتري در پي خواهد داشت، لذا توصيه مي شود به محض اينكه دچار درد و سوزش در اين ناحيه شديد ، اين اقدامات را انجام دهيد:

1- عامل اصلي ايجاد زخم يعني يبوست را از بين ببريد، خوردن سبزي ها و ميوه هاي فراوان و يك تا دو قاشق روغن زيتون در روز، و خوردن يك ليوان شير يا آب ولرم در ابتداي روز مي تواند براي رفع يبوست به شما كمك كند.

2- روزي 2 باربه مدت 10 دقيقه در لگن آب گرم بنشينيد، آبي كه به اين منظور استفاده مي كنيد بايد تميز و گرم باشد ( در حدي كه باعث سوختگي نشود) اما نياز به ماده ضد عفوني يا جوشاندن آب نيست. پس از بلند شدن از لگن به آرامي خود را خشك نموده و از پمادي كه پزشك تجويز مي نمايد به مقدار كم فقط در ناحيه ابتداي مقعد(نه داخل آن) استفاده نماييد. ( معمولا پماد تريامسينولون يا هيدروكورتيزون براي اين مورد توصيه مي شود.)

3- از يك مسكن مانند استامينوفن براي كاهش درد درمان شقاق استفاده كنيد زيرا درد شديد باعث گرفتگي عضله‌ي مقعد و تشديد زخم مي شود.

4- از خوردن غذاهاي محرك مانند فلفل، ادويه جات، چاي غليظ ، نسكافه و كاكائو خود داري نماييد.

5- در صورتي كه درد و يا خونرزي با اين اقدامات درمان شقاق برطرف نشد در اولين فرصت به پزشك درمان شقاق مراجعه كنيد تا اقدام لازم صورت پذيرد.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]