پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 59400
 
علل و علائم شقاق
نوشته شده در ۱۰ خرداد ۱۳۹۷
ساعت : ۰۸:۵۴:۲۳
نویسنده : jody
نظرات (0)

به پاره و خراشيده شدن و ترك و زخم ناحيه مقعد شقاق يا فيشر گفته مي شود. اين پاره شدن علت اصلي اسپاسم (انقباض) اسفنگتر دروني مقعد مي باشد و اسپاسم خود علت درد و بيشتر شدن عمق پاره شدن بر اثر پايين آمدن خونرساني به مقعد مي شود و زخمي شديدي را باعث مي گردد. رايج شدن اين بيماري از نوزادي تا پيري مشاهده مي گردد.
علتهاي  درمان شقاق (فيشر)اغلب يبوست و اسهال درازمدت و فشار آوردن بيش از اندازه در هنگام دفع مدفوع و زايمان و مضرف داراز مدت ملين ها را علت شقاق مي دانند.مواقعي فشار درون كانال مقعد به خاطر بالا رفتن كاركرد (تونيسيته) سيستم اسفنكتريك ( سيستم كنترل دفع مدفوع) تشديد مي شود و خوندهي به پوست و مخاط مقعد دچار اختلال مي گردد و باعث به وجود آمدن شقاق مي گردد.نارسايي هاي روحي و رواني هم باعث بالا رفتن تونوسيته سيستم اسفنكتريك مي شود و مواقعي باعث به وجود آمدن شقاق است.
علت هاي نامعلوم: در مواقعي براي به وجود آمدن درمان شقاق علت شناخته شده و روشني يافت نمي وشد.درد اصلي ترين فاكتور معلوم كردن شقاق است، اين درد در هنگام  دفع مدفوع دوچندان مي شود و دوره اي است به اين معني كه مداوم آرام مي شود و دوباره برمي گردد و درد در هر دوره زيادتر و درازمدت تر شده تا به مرحله هميشگي ميرسد.به خاطر زياد شدن درد در هنگام دفع مدفوع بيمار توانايي دفع را از دست مي دهد و پس يبوست زيادتر مي شود و زياد شدن يبوست باعث زياد شدن زخم مي گردد و دوري ناقص به وجود مي آورد. اگر از آغاز نخستين درد ۶-۳ هفته سپري شود آن را شقاق حاد و اگر اين مدت زيادتر شود آن را شقاق مزمن است و شقاق مزمن معمولا يك حاشيه شاخص در كناره هايش دارد.شقاق حاد غالبا با درمان طبي و داروي بهبود مي يابد اما شقاق مزمن معمولا محتاج جراحي (ليزري يا استاندارد) مي باشد.
بيماري هاي مربوط با شقاقدفع خون شفاف در هنگام دفع يا پس از آن از ساير نشانه هاي شقاق مي باشد. با دفع مدفوع سياهرنگ(melena) بايست علت هاي ديگري را دنبال كرد.ترشحات چرك آلود قادر مي تواند به خاطر عفونت ثانويه شقاق درمان شقاق به وجود بيايند.مواقعي در كناره هاي برآمده شقاق فيستول كوچكي باعث دفع ترشحات چرك آلود مي گردد. خارش مقعد مواقعي  به وجود مي ايد اما پديد آمدن آن براي تشخيص لازم نمي باشد. گاهي همورئيد (بواسير) با شقاق يكجا اتفاق مي افتد و پديد آمدن هر دوي آنها علت اصلي به منظور جراحي ( ليزري با استاندارد) حتي در شقاق حاد است. شقاق در اصل اش سرطان زا نمي باشد ولي مخصوصا در سن بيشتر از 40 بايست يكجا بودن آنها را خليل جدي گرفت.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: درمان شقاق , درمان شقاق با ليزر،ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]