تعمیر لباسشویی اسلامشهر
امیر مسعودی
درج آگهی رایگان
وبلاگ شقاق چيست و راه هاي درمان شقاق
 
 
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 59400
 
تشخيص بيماري هاي مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۴۱:۳۹
نویسنده : jody
نظرات (0)

برطبق بررسي هاي به عمل آمده در مراجعين به مطب كه طي يك دوره ۷ساله انجام شده است افراد با هر درجه از تحصيلات معمولا دچار هر مشكلي در ناحيه آنال و اطراف آن ميشوند و به غلط از آن بعنوان هموروئيد يا بواسير ياد مي كنند در حاليكه اكثريت غريب به اتفاق آنان دچار مشكلات ديگر علي الخصوص شقاق (فيشر) مي باشند.(۹۰ درصد موارد مراجعين به مطب دچار شقاق مي باشند و اكثرا با درد و به ميزان كمتري با درد درمان شقاق و خونريزي مراجعه ميكنند)
بنابراين توصيه ميشود دچار هر علامتي در نشيمنگاه هستيد حتما قسمت فيشر يا شقاق را مطالعه نمائيد.
واقعيت بعدي آماري حكايت از خود درمان ي ويا توصيه درماني ازطريق اطرافيان مي باشد بطوريكه اكثرا قبل از مراجعه به پزشك متخصص درمان شقاق يك يا چنددوره از پماد و قرص به توصيه اطرافيان و از داروخانه تهيه و استفاده مي كنند كه نه تنها موثر نبوده بلكه منجر به و باعث پيشرفت بيماري مي گردد.
علل عدم پيگيري بيماري هاي مقعد
اولين مسئله شرم و حيا در بيان بيماريهاي اين ناحيه مي باشد كه علت آن پوشيده بودن ناحيه است و اكثرا خجالت در بيان موضوع شقاق دارند واقدام به خوددرماني كرده باعث پيشرفت مي شوند.
دومين مسئله ترس از مراجعه بخاطر شنيدن تجربيات دردناك بعداز جراحي هاي سنتي از بيماراني است كه عمل جراحي كرده اند است.
مسئله سوم اطلاع يافتن از درد و خونريزي بعد از عمل هاي سنتي شقاق وانجام پانسمان داخل نشيمنگاه(توپي يا تامپون) است كه معمولا بعد از جراحي معمولي انجام ميشود.
مسئله چهارم نگراني از بستري شدن در بيمارستان و گرفتن بيهوشي يا بي حسي نخاعي وبدنبال عمل ماندن چند روزه اجباري در منزل و دور افتادن از كار و زندگي وفعاليت روزمره ميباشد كه در شرايط سخت اقتصادي و كاري امروزه چندان هم بي جا نمي باشد.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 درمان خانگي شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۴۱:۲۱
نویسنده : jody
نظرات (0)

براي درمان شقاق مقعد، ابتدا بايد يبوست رفع شود. اغلب بزرگسالان در عرض ۴ تا ۶ هفته بادرمان شقاق يبوست خوب مي‌شوند، به نحوي كه ديگر به جراحي نيازي نخواهد بود. اغلب شيرخواران و كودكان كم سن، بعد از شل كردن مدفوع بهبود مي‌يابند.
فيشر نام علمي شقاق مقعد است كه در ناحيه مقعد اتفاق مي افتد.به عبارت ديگر شقاق شكافي دردناك در ناحيه مقعد بوده كه معمولاً به علت عبور مدفوع سفت در اثر يبوست شديد و يا اسهال طولاني اتفاق مي افتد.اين زخم اكثراً در قسمت خلفي مقعد ايجاد شده و بسيار دردناك مي باشد و موجب اسپاسم (انقباض) عضله داخلي ناحيه مقعد شده و درد و سوزش آن تا چند ساعت پس از اجابت مزاج نيز ادامه مي يابد كه با تكرار و ادامه يبوست اين چرخه معيوب ادامه يافته و فيشر به فرم مزمن در مي آيد.
درمان شقاق مقعدتحت نظر پزشك مي توانيد از روش‌هاي زير براي درمان شقاق مقعد در خانه استفاده كنيد:

• بعد از اجابت مزاج، دهانه مقعد را با صابون مخصوص ضد عفوني يا صابون بچه خوب كف‌مالي كرده و با آب گرم بشوييد و سپس با دستمال توالت خشك كنيد. خشك كردن دهانه مقعد، در روند درمان شقاق خيلي موثر است.

• براي برطرف كردن گرفتگي عضلاني و درد در اطراف مقعد، بايد حوله گرم روي محل گذاشته شود.

• نشستن در آب گرم،‌ درد را تخفيف مي‌دهد و باعث بهبود خونرساني و شل شدن عضله اسفنكتر مقعد شده و به ترميم آن كمك مي‌كند. روزانه ۲ تا ۳ بار و هر بار براي ۱۰ تا ۲۰ دقيقه از اين روش استفاده كنيد.

• در كودكان مصرف روغن‌هاي معدني مانند پارافين و نرم كننده‌هاي مدفوع نيز توصيه مي‌شود (البته تحت نظر پزشك).

• پمادهاي نيتروگليسيرين باعث شل شدن اسفنكتر شده و با گشادكردن عروق، خونرساني بهتر شده و كمك در ترميم زخم مي‌كند. اين پمادها روزانه ۲ تا ۳ بار به ميزان يك نخود به اطراف سوراخ مقعد ماليده شده و قبل و بعد از مدفوع كردن نيز تكرار ‌شود.

• ماليدن لعاب به‌دانه به پوست براي تسكين و التيام شقاق مفيد است.

• مخلوط ميوه كال توت با سركه جهت رفع شقاق مقعد مفيد است.

• افراد دچار بواسير يا شقاق مي‌توانند از اثرات درماني گياه پنج انگشت سود بجويند و در جوشانده اين گياه بنشينند تا عارضه برطرف شود.

• براي درمان شقاق مقعد مي‌توان عسل را به موضع ماليده و به صورت آرام ماساژ داد.

• قبل از اجابت مزاج و دفع مدفوع، دهانه مقعد را با روغن برگ مورد چرب كنيد. اين امر سبب مي‌شود هنگامي كه براي شستشو دست به دهانه مقعد مي‌كشيد زخم مقعد دچار كشش و پارگي مجدد نشود.

• قبل از هر وعده غذايي، خوردن مخلوط نصف استكان عرق بومادران و نصف استكان عرق آلوئه ورا موثر است.

• بعد از ناهار و شام، ۲ قاشق غذاخوري اسفرزه را در يك ليوان آب شيرين شده ريخته و بعد از لعاب دادن، آن را ميل كرده و حتما بعد آن يك ليوان پر از آب بنوشيد.

• بعد از غذا، يك قاشق سبوس گندم را با يك قاشق جوانه گندم مخلوط كرده و در يك كاسه ماست ريخته و ميل كنيد و حتما بعد از آن يك ليوان آب بنوشيد.

• هندوانه و انگور و سبزيجات و گلابي و پرتقال زياد مصرف كنيد. به هيچ وجه موز و كيوي و سيب مصرف نكنيد.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 درمان جراحي شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۴۱:۰۰
نویسنده : jody
نظرات (0)

موثرترين روش درمان شقاق مزمن قطع اسفنكتر داخلي است و ميزان موفقيت آن ۱۰۰-۹۵% است.
عمل جراحي فيشر(آنال) با بي حسي موضعي
بطور كلي هر گاه عليرغم درمان طبي درد شقاق بمدت يكماه باقي بماند و يا بعداز بهبود اوليه عود نمايد اقدام به جراحي مي شود. در صورت درد شديد نيز تصميم به عمل جراحي سريعتر انجام مي شود.
در عمل جراحي شقاق با بيحسي موضعي و بصورت سرپائي در مطب روشهاي استاندارد و يا با استفاده از ليزر اقدام به قطع اسفنكتر داخلي در نواحي طرفي مي شود و زائده پوستي sentinel pile نيز برداشته مي شود.
با استفاده از داروهاي بيحسي كننده طولاني اثر بيمار مي تواند بلافاصله به محل كار خود مراجعه نمايد. اكثر بيماران بهبود فوري درد شقاق را تجربه مي كنند ولي تا چند روز بعد از آن درد ناشي از برش عمل جراحي خاصه در زمان دفع وجود دارد كه با مسكن قابل كنترل است.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 دارو درماني شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۴۰:۳۱
نویسنده : jody
نظرات (0)

جهت درمان شقاق بايد سيكل درد، اسپاسم و ايسكمي شكسته شود. اولين قدم درماني تجويز ملين هايي است كه مدفوع را حجيم و شل مي كنند و همراه با آن نشستن در لگن آبگرم را توصيه مي كنيم.
در اين مرحله درمان شقاق تجويز پماد آنتي هموروئيد (حاوي مواد بيحس كننده ، كورتون و مواد نرم كننده مي باشد) و يا ژل ليدوكائين مي تواند كمك كننده باشد. اغلب موارد شقاق حاد با چنين درماني بهبود مي يابند. در صورتيكه پاسخ درماني كافي گرفته نشد، و يا شقاق از نوع مزمن بود، مي توان از داروهاي ديگري استفاده كرد.نيتروگليسيرين با همان مكانيسمي كه عضلات صاف عروق كرونر را شل مي كند مي تواند عضله اسفنكتر داخلي را هم شل كرده و از اسپاسم خارج كند.پماد %۰٫۲ (دو دهم درصد) آن براي درمان شقاق استفاده مي شود و معتقدند يك اسفنكتروتومي شيميايي موقت ايجاد مي كند، علاوه بر آن خونرساني آنودرم را نيز افزايش مي دهد. از معايب آن ايجاد سر درد است و بهتر است در حالت خوابيده استفاده شود. در ايران گاهي به اشتباه به بيمار پماد%۲ (دو درصد) داده مي شود كه سردرد بسيار شديدي ايجاد مي كند. پماد ايزوسوربايد و يا ديلتيازم موضعي و خوراكي نيز مي توانند با مكانيسم مشابه به درمان شقاق كمك كنند و سر درد هم ايجاد نمي كنند. درمان شقاق مزمن در حدود ۶۰% موارد موثر است.تزريق موضعي سم بوتولينيوم(بوتاكس) نيز با فلج موقت عضلات اسفنكتر داخلي, يك نوع اسفنكتروتومي شيميايي موقت ايجاد مي كند كه مي تواند باعث بهبودي شقاق شود. اما در دراز مدت تا ۴۱% احتمال عود وجود دارد.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 جلوگيري از شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۴۰:۰۹
نویسنده : jody
نظرات (0)

شقاق‌ مقعد عبارت‌ است‌ از پارگي‌ يا شكاف‌ در ناحيه‌ مقعد. اين‌ بيماري‌ در تمام‌ سنين‌ و حتي‌ در شيرخواران‌ نيز رخ‌ مي‌دهد. درد و شديد به‌ هنگام‌ عبور مدفوع‌ سخت‌ يا حجيم‌ كه امكان‌ دارد تا يك‌ ساعت‌ نيز طول‌ بكشد از علائم اين بيماري است. حتي ممكن است درد دوباره‌ با اجابت‌ مزاج‌ بعدي‌ بر مي‌گردد. درد به‌ هنگام‌ نشستن‌ روي‌ يك‌ جسم‌ سخت‌. وجود رگه‌هايي‌ از خون‌ روي‌ كاغذ توالت‌، لباس‌ زير، يا پوشك‌ بچه‌ . خارش‌ اطراف‌ مقعد . كودكان‌ مبتلا ممكن‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ امتناع‌ كنند.

علت‌ دقيق‌ آن‌ نامشخص‌ است‌، اما علايم‌ معمولاً بعد از فشار آمدن‌ به‌ مقعد ناشي‌ از مدفوع‌ سفت‌ و حجم‌ ظاهر مي‌شوند. يبوست‌، بارداري‌هاي‌ متعدد، سرطان‌ خون‌، بيماري‌ كُرون‌، بيماري‌هاي‌ نقص‌ ايمني‌ از جمله علل شقاق مقعد است.

پيشگيري از شقاق مقعد

براي درمان شقاق و پيشگيري از شقاق مقعد جلوي‌ بروز يبوست‌ را با اقدامات‌ زير بگيريد:

روزانه‌ حداقل‌ ۸ ليوان‌ آب‌ بنوشيد.
غذاي‌ پرفيبر مصرف‌ نماييد.
در صورت‌ لزوم‌، از داروهاي‌ شل‌كننده‌ مدفوع‌ يا مسهل‌ها استفاده‌ نماييد.
به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌، فشار بيش‌ از اندازه‌ وارد نياوريد.
اغلب‌ بزرگسالان‌ در عرض‌ ۶-۴ هفته‌ با درمان‌ شقاق خوب‌ مي‌شوند، به‌ نحوي‌ كه‌ ديگر به‌ جراحي‌ نيازي‌ نخواهد بود. اغلب‌ شيرخواران‌ و كودكان‌ كم‌ سن‌، بعد از شل‌ كردن‌ مدفوع‌ بهبود مي‌يابند اما تشكيل‌ جوشگاه‌ در محل‌ زخم‌ به‌ نحوي‌ كه‌ دفع‌ مدفوع‌ را با مشكل‌ روبرو كند. از عوارض احتمالي زخم فيشر است.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 علائم شقاق
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۳۹:۴۹
نویسنده : jody
نظرات (0)

به پاره و زخمي شدن كناره هاي مقعد درمان شقاق گفته مي شود. اين زخم به صورت خطي در طول مقعد ظاهر مي گردد و به اين خاطر كه اين قسمت مقعد دريافت كننده هاي حسي بسياري را داراست يك حالت فوق العاده دردآوري را موجب مي گردد. كه نشانه هايي نظير يبوست - زايمان دفع مدفوع بزرگ و محكم و يا اسهال دراز مدت و نظاير آنها منجر به پديد آمدن شقاق يا فيشر مي گردد. به همين خاطر قسمتي از نشانه هاي آشگار شدن شقاق يا فيشر را در زير به صورت خلاصه مي آوريم تا موقع ظاهر شدن اين نشانه ها در اسرع وقت به پزشك متخصص مراجعه فرمائيد.


نشانه هاي بيماري شقاق يا فيشر 1- دارا بودن درد در موقع دفع مدفوع
2-خون ريزي از ناحيه مقعد
3-خون ريزي موقع مدفوع ( خون در مدفوع )
4-سوزش و خارش قسمت مقعد
5-مشاهده رگه هاي خوني در روي مدفوع و يا دستمال توالت
6-دارا بودن درد و يا اسپاسم تا مدتها پس از دفع مدفوع
در اكثر مواقع درمان شقاق ممكن است با بيهوشي فرد و يا به صورت بي حسي چه به صورت موضعي و چه به صورت نخاعي صورت گيرد. بسته به ميزان حاد بودن شقاق، بهترين روش براي درمان آن اتخاذ خواهد شد. در زير با انواع روش هاي درمان بيماري شقاق آشنا مي شويم.
درمان شقاق
درمان شقاق با ليزريكي از جديدترين روش هاي درمان بيماري شقاق (فيشر) ليزر مي باشد. كار اين روش به اين صورت است كه با استفاده از ​اسفنكتر داخلي(عضلات مدور در انتهاي مقعد) قطع مي شود و زائده پوستي نيز جدا مي شود. به طور كلي اين روش بر ساير روش هاي درمان بيماري شقاق برتري دارد. از جمله مزاياي درمان شقاق با ليزر نسبت به ساير روش ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:
عدم نياز به بيهوشيكاهش درد بلافاصله پس از درمانجلوگيري از بروز عفونتدرمان ساير بيماريهاي مقعد به طور همزمانسرپايي بودن و سرعت در انجام عملنداشتن خون ريزي بخيه و پانسمانعدم وجود دردنداشتن دوران نقاهتعدم بازگشت بيماري و تضميني بودن آننداشتن عوارضي چون بي اختياري و ...
درمان شقاق با روش اسفنكتروتومي جانبي-داخلياين روش يكي از مؤثرترين روش هاي درمان بيماري شقاق مي باشد. 90% از بيماراني كه با اين روش عمل مي شوند، سلامت خود را باز مي يابند و پس از دو روز مي توانند به زندگي عادي خود بازگردند.
درصد پاييني از افراد پس از درمان با اين روش مجدداً به پزشك مراجعه مي كنند و بيماري آنها پس از مدت كوتاهي عود مي كند. در اين صورت بيمار را بايد از جنبه هاي ديگري چون سرطان ناحيه مقعد و بيماري كرون نيز بررسي نمود.
در اين روش قسمت سطحي اسفنكتر مقعد را با تيغ جراحي برش مي زنند. با وجود تاثيرگذاري بالاي اين روش در درمان بيماري شقاق، بايد به اين نكته نيز اشاره كرد كه در صورت عدم تواناي پزشك اين روش داراي عوارض غيرقابل بازگشتي مي باشد. از جمله اين عوارض مي توان به عدم كنترل در خروج گاز و نشت مواد مدفوعي اشاره كرد و چون اسفنكتر داخلي مسئول كنترل مدفوع در زمان استراحت فرد است، هرنوع آسيب به اين بخش سبب ايجاد بي اختياري مي گردد. اين بي اختياري براي بيمار بسيار آزار دهنده است.درمان شقاق به وسيله بوتاكسهنگامي كه بيمار به شقاق مبتلا است، عضلات مقعد او دچار اسپاسم و گرفتگي مي شود. يكي از روش هاي درمان هنگامي كه اين بيماري در ابتداي مراحل خود مي باشد، تزريق بوتاكس است.
بوتاكس نوعي سم به نام بوتولينوم مي باشد كه باعث فلج شدن موقتي عضلات يك ناحيه خاص از بدن بين 3 تا 6 ماه ميگردد. با اين روش كه به صورت سرپايي انجام مي شود، بوتاكس را به عضلات مقعد بيمار تزريق مي كنند و عضلات مقعد اصطلاحا بي حس يا فلج مي شود و در نتيجه آن اسپاسم، فشار و تنگي مقعد برطرف مي شود و با گذشت زمان فرد هنگام دفع مزاج درد را حس نمي كند و فشاري بر انتهاي روده نيز بوجود نمي آيد و به مرور زمان زخم ايجاد شده نيز درمان ميگردد.
همانطور كه اشاره شد تاثير بوتاكس بين 3 تا 6 ماه مي باشد و درصورتيكه فرد بصورت دائم مشكل تنگي و اسپاسم عضلات مقعد را داشته باشد ممكن است بعد از بين رفتن تاثير بوتاكس مجدد علائم اين بيماري را مشاهده كند كه در اين صورت مي بايست با پزشك خود جهت درمان دائم بيماري مشورت كند.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 درمان يبوست
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۳۸:۳۷
نویسنده : jody
نظرات (0)

غذاهايي كه ممكن است مشكل معده اي و روده اي خاص كسي را خيلي بدتر كند مي تواند براي حل مشكلات گوارشي ديگر خيلي مفيد باشد. بسياري از غذاهايي كه در ليست غذاهاي مضر براي اسهال جاي دارند، مي توانند به رفع و درمان شقاق يبوست كمك كنند. اين غذاهاي مسهل، مي توانند كاري كنند كه حركت روده بزرگ شما در مسير صحيح قرار گيرد. همانطور كه رژيم غذايي خود را آزمايش مي كنيد، ببينيد آيا از غذاهاي زير مي خوريد يا خير و اگر مي خوريد مقدارشان كافي است يا خير؟
ميوه ها، به خصوص هلو، گلابي، گيلاس، سيب، آب پرتقال و آب سيب.


سبزي هاي خانواده كلم مانند بروكلي، مارچوبه، گل كلم، كلم بروكسل و كلم- لوبيا- نان سبوس دار- قهوه- چاي- غذاهاي پرفيبر مانند كرفس و سالادها
البته واضح است كه نبايد در خوردن و نوشيدن اين ها افراط كنيد چون اين كار مي تواند باعث بروز مشكلات ديگري شود. اين ها مسهل هاي طبيعي هستند كه مي توانند كمكتان كنند. راجع به حفظ تعادل در خوردن غذاهايي كه مي توانند به عنوان مسهل عمل كنند و آن هايي كه مي توانند باعث يبوست شوند، خوب فكر كنيد. اگر در خوردن هر نوع از اين غذاها افراط كنيد، به مشكل برخواهيد خورد.

داروهاي مسهل و درمان شقاق
يبوست مزمن واقعاً آزاردهنده است و زندگي را مختل مي كند. به همين خاطر ممكن است وسوسه شويد هر مسهلي كه در داروخانه محلتان پيدا مي شود بخريد و امتحان كنيد. ولي نكته اينجاست كه امكان دارد اين داروهايي كه بدون نسخه مي توانيد بخريد، كارتان را خيلي سخت تر كنند. داروهاي مسهل مي توانند روده كوچك و روده بزرگ را تحريك كنند ولي قرار نيست بدن شما اينطوري كار كند و اگر مدام از مسهل ها استفاده كنيد، شيوه واكنش روده كوچك و روده بزرگ شما به پيام هاي بدن تغيير مي كند. به اين ترتيب احتمال اينكه به محرك هاي طبيعي و سالم - مثلاً غذاهايي كه مي توانند به عنوان مسهل عمل كنند- پاسخ دهند، كاهش خواهند يافت؛ به اين معني كه نوعي وابستگي به داروهاي مسهل ايجاد خواهد شد.
نكته ديگر اين است كه هر قدر بيشتر از اين نوع داروها استفاده كنيد، به تدريج كمتر و كمتر اثر مي كنند و دستگاه گوارش تان به دوزهاي بالاتري از آنها محتاج خواهد شد.
قبل از اينكه سراغ داروهاي مسهل برويد، حتماً با پزشك درمان شقاق خود مشورت كنيد و چند تا از مسهل هاي طبيعي اي را كه در ليست بالا آورده ايم، امتحان كنيد. اگر حتي پس از نوشيدن حداقل ۸ تا ۱۲ ليوان مايعات در روز و تغيير رژيم غذايي، باز هم بيش از سه روز است كه شكمتان كار نكرده، مي توانيد داروهاي نرم كننده مدفوع را امتحان كنيد. اين نوع از مسهل ها، آب را به درون روده بزرگ مي كشانند و با نرم كردن مدفوع باعث تسهيل عبور آن مي شوند. يا از داروهاي مسهل حجم دهنده مدفوع مانند پسيليوم (Psyllium) استفاده كنيد. باز هم تأكيد مي كنم كه هرگز سر خود و بدون مشورت با پزشك، سراغ داروهاي مسهلي كه بدون نسخه مي توانيد تهيه كنيد، نرويد. استفاده از اين داروها حتماً بايد تحت نظر پزشك درمان شقاق باشد. معمولاً اين داروها نبايد به عنوان درمان طولاني مدت براي يبوست مزمن مورد استفاده قرار گيرند.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 فيشر يا شقاق مقعد
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۳۸:۱۸
نویسنده : jody
نظرات (0)

فيشر يا شقاق ترك و يا زخمي است كه در ناحيه ابتداي مقعد رخ مي دهد كه بسيار دردناك بوده و گاهاً با خونريزي مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ايجاد اين زخم متفاوت است وليكن در اكثر بيماران با تغيير اجابت مزاج از قبيل يبوست و يا اسهال شديد همراه است.از نظر فيزيولوژيك مشكلات كاهش خون رساني در قسمت پشتي مقعد را مطرح كرده اند و بعضي از محققان افزايش فشار داخل كانال آنال (مقعدي) را از علل فيزيولوژيك آن مي دانند. شايع ترين محل اين زخم در قسمت خلفي است و از نظر بروز فيشر در بين زنان و مردان هر دو به يك اندازه شايع است به خصوص در افراد بالغ جوان شايع تر مشاهده مي شود وليكن اين بيماري از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار مي كند.
روش درمان انواع فيشر (شقاق مقعد)
فيشر به دو فرم حاد و مزمن ديده مي شود. فيشر حاد زماني است كه علايم طي يك ماه اخير شروع شده است و با درد شديد مقعد به خصوص در موقع اجابت مزاج شروع شده و زخم به صورت حاد است. درمان فرم حاد فيشر به صورت مراقبتي و سرپايي است. اكثراً با تغيير عادات غذايي و مصرف فيبر و سبزيجات و تنظيم عادات اجابت مزاج و استفاده از پمادهاي بي حس كننده درمان مي شود.فيشر مزمن وقتي است كه علايم فيشر طولاني شود و گاهاً علايم تكرار شود در اين حالت فيشر مزمن مي شود در اين حالت اكثراً يك زائده پوستي نيز در لبه مقعد ايجاد مي شود كه در اين صورت اكثراً نياز به درمان شقاق با ليزر هاي بيشتر از قبيل جراحي دارد.

فرق شقاق مقعد و بواسيرفيشر و هموروئيد (بواسير) دو بيماري متفاوت در ناحيه مقعد هستند كه دانستن اختلاف آنها از نظر علايم و تظاهرات و نحوه درمان برخلاف شباهت هاي فراوان اين دو بيماري ضروري است.فيشر يا درمان شقاق با ليزر ، ترك و يا زخمي است كه در ناحيه ابتداي مقعد رخ مي دهد كه بسيار دردناك بوده و گاهاً با خونريزي مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. ( خون در مدفوع ) علل ايجاد اين زخم متفاوت است وليكن در اكثر بيماران با تغيير اجابت مزاج از قبيل يبوست و يا اسهال شديد همراه است.هموروئيد يا بواسير يكي از علل شايع خونريزي هاي روده بزرگ است. هموروئيدها اعضاي طبيعي قسمت انتهايي روده بزرگ هستند كه به دلايل متفاوت دچار عارضه هموروئيد مي شود و اصولاً در بروز هموروئيد زمينه هاي ارثي و خانوادگي، بيماري هاي غددي، علل زمينه اي، تغذيه، شغل، آب و هوا، مسائل رواني، سن، دارو، عفونت، حاملگي، سرفه زياد، زورزدن، استفراغ، و يبوست مؤثر هستند.درمان مشترك شقاق مقعد و بواسيريك رژيم پر فيبر مهمترين راه درمان شقاق مقعد و بواسير است.خوراكي هاي پرفيبر شامل:سبزي؛ميوه تازه؛حبوبات؛نان؛برنج قهوه اي؛اجيل؛دانه ها؛عدس و اجتناب از خوراكي هايي كه موجب يبوست ميشود شامل پنير؛بستني؛كيك ؛برنج سفيد و غذاهاي پردازش شده.بيمار بايد اب و اب ميوه فراوان بنوشد و از نوشيدني هاي كافئينه و چاي اجتناب كند زيرا انها ادرار اور بوده اب بدن را دفع كرده و موجب يبوست ميشوند.براي درمان شقاق با ليزر مقعد و بواسير ابتدا بايد به درمان يبوست بپردازيم براي درمان يبوست نيز در مرحله‌ي اول استفاده از رژيم‌هاي غذايي حاوي فيبر مانند سبزي‌جات؛ ميوه‌ها و خوردن مايعات به خصوص آب به مقدار كافي و داشتن فعاليت فيزيكي بسيار مهم است. چنان چه با رعايت موارد قيد شده يبوست ادامه داشته باشد، به سراغ درمان‌هاي دارويي مي‌رويم و لازم است درمان دارويي نيز ابتدا از داروهاي كم‌ضرر و بي‌ضرر مانند فيبرهاي مكمل غذايي (مانند پودر پسيليوم) شروع شود و در مرحله‌ي بعدي از داروهاي ملين و كم ضرر استفاده مي‌شود (مانند شربت منيزيم و لا كتولوز). در مرحله آخر از داروهاي محرك كه باعث تحريك روده مي‌شوند و مصرف طولاني مدت آن‌ها مضر مي‌باشد، استفاده مي‌كنيم. درمان شقاق با ليزر البته مصرف داروهاي محرك حتماً بايد در يك دوره ي كوتاه مدت گيرد.درمان دارويي نيز ابتدا از داروهاي كم ضرر و بي‌ضرر مانند فيبرهاي مكمل غذايي (مانند پودر پسيليوم) شروع شود و در مرحله‌ي بعدي از داروهاي ملين و كم ضرر استفاده مي‌شود (مانند شربت منيزيم و لا كتولوز).

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 رژيم غذايي در بيماري فيشر(شقاق مقعد)
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۳۷:۵۹
نویسنده : jody
نظرات (0)

فيشر يا شقاق مقعد ترك و يا زخمي است كه در ناحيه ابتداي مقعد رخ مي دهد كه بسيار دردناك بوده و گاهاً با خونريزي مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ايجاد اين زخم متفاوت است وليكن در اكثر بيماران با تغيير اجابت مزاج از قبيل يبوست و يا اسهال شديد همراه است كه در اين مورد هم تاثير رژيم غذايي در بيماري فيشر(شقاق مقعد) مطرح مي شود.فيشر به دو فرم حاد و مزمن ديده مي شود. فيشر حاد زماني است كه علايم طي يك ماه اخير شروع شده است و با درد شديد مقعد به خصوص در موقع اجابت مزاج شروع شده و زخم به صورت حاد است. درمان شقاق حاد به صورت مراقبتي درمان شقاق و سرپايي است. اكثراً با تغيير عادات غذايي و مصرف فيبر و سبزيجات و تنظيم عادات اجابت مزاج و استفاده از پمادهاي بي حس كننده درمان شقاق مي شود.فيشر مزمن وقتي است كه علايم فيشر طولاني شود و گاهاً علايم تكرار شود در اين حالت فيشر مزمن مي شود در اين حالت اكثراً يك زائده پوستي نيز در لبه مقعد ايجاد مي شود كه در اين صورت اكثراً نياز به درمان هاي بيشتر از قبيل جراحي دارد.درمان جراحي شقاق مقعد در بعضي افراد باعث بي اختياري مختصري در دفع گاز مي شود كه تدريجا" پس از چند ماه مرتفع خواهد شد . در بعضي افراد خونريزي تداوم خواهد داشت كه پس از دو هفته رفع مي شود و بعضي افراد پس از عمل احتباس ادرار پيدا مي كنند كه پس از ۲۴ ساعت رفع مي شود . مدت بستري بين يك تا دو روز است و مدت استراحت در منزل بين سه تا پنج روز مي باشد.شايع ترين محل زخم مقعد در قسمت خلفي است و از نظر بروز فيشر در بين زنان و مردان هر دو به يك اندازه شايع است به خصوص در افراد بالغ جوان شايع تر مشاهده مي شود وليكن اين بيماري از نوزادان تا افراد مسن را گرفتار مي كند.رژيم غذايي در بيماري شقاق مقعد شقاق مقعد پس از التيام زخم مربوطه در صورت اجابت مزاج سخت به سهولت عود ميكند.لذا بيمار بايد پس از رفع درد و خونريزي باز هم درمان شقاق به رعايت رژيم غذايي جهت جلوگيري از يبوست توجه زيادي داشته باشد.• غذاي پر فيبر مصرف كنيد. مصرف نان سبوس‌دار، ميوه جات و سبزيجات از قبيل كاهو، آلو، گلابي و انجير.• مايعات به مقدار فراوان نوشيده شوند.• فعاليت بدني داشته باشيد.• غذا را با آرامش بجويد.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 علايم شقاق
نوشته شده در ۴ تير ۱۳۹۷
ساعت : ۱۲:۳۷:۳۹
نویسنده : jody
نظرات (0)

درد شديد به هنگام اجابت مزاج و گاهي بعد از اجابت مزاج ،وجود رگه هاي خون روي مدفوع و كاغذ توالت بطور كلي ميزان خونريزي در شقاق كم است ( خون در مدفوع ) و سوزش و خارش از علائم بيماري درمان شقاق ميباشند .علايم درمان شقاق عود كننده است يعني ممكن است در زمانهائي هيچ علائمي ديده نشود و پس از چندي مجددا علائم ظاهر شوندعلائم باليني براي بيماري شقاق مقعدي ( آنال فيشرز ) به وجود آمدن درد و ناراحتي خاص در ناحيه مقعد است كه پس از خروج مدفوع آغاز ميگردد. ( خون در مدفوع )
در درمان شقاق مقعدي حاد درد ممكن است خيلي كوتاه و كم باشد، اما ، پس از گذشت چند ساعت و يا گذشت تمام روز ميتواند تبديل به درمان شقاق مزمن مقعدي شود.

:: موضوعات مرتبط:
:: برچسب‌ها: شقاق, درمان شقاق, درمان شقاق با ليزر،
 [ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ]